Categories Щоденник

Трохи про книжковий ринок

1. У ймовірний новий карантин і навіть незалежно від того, чи буде він довгим, остаточно закриються до 1/3 книгарень, недобитих попереднім карантином. Дивні умови отримання грантів інституційне підтримки від Українського інституту книги у вигляді неподання на інші аналогічні гранти, не дало можливості видавцям подавати на підтримку своїх магазинів і мереж, що оформлені на одну юр.особу. Ще більш дивна умова УКФ, що не підтримує книгарні-ФОПи, поставило учасників ринку в нерівні умови щодо підтримки. Таким чином (ура), мережі виживуть, немережеві магазини, мабуть, сильно скоротять поголів’я. З 1 січня, я думаю, багато хто припинить борсатися.
2. Видавці в очікуванні завершення процедури закупівлі від УІК на найменшу за останні роки суму і за самою дивною за ці роки процедурою відбору (менше 500 шт одного найменування в самому кінці кризового року – непозбувна бентега). Грантова підтримка, безумовно, багатьох врятує від краху, її формат, думаю, призведе Мінфін до чудової економії приблизно чверті суми від 150 млн. Формат допомоги в вигляді підтримки майбутнього випуску до кінця року з незрозумілої досі звітністю – розчулює.
3. Безпорадність позитивної частини держави в підтримці своїх креативних індустрій висловилася в боротьбі самотнього МКІП з системою, вибудуваної іншими держструктурами з метою збереження залишків на коррахунках казначейства. Мабуть, з 1 січня доведеться всім разом продовжувати боротися за грантову підтримку дубль два або йти в медбрати, як пропонує чудовий зам медичного Міністра.
4. Подальша революція в технологіях просування продукції українських видавництв через інтернет різними способами буксує через небажання керівників держави визнати, що відсутність дієвих заходів щодо внесення до законодавства відповідальності споживачів за піратство всіх типів повністю зупинило те невелике, що може дозволити вижити креативним індустріях в карантин .
Думаю, в січні частка продажів книг через інтернет-магазини може досягти 40%, але не завдяки зростанню продажів в цьому сегменті, а через падіння інших сегментів ринку.
5. У новому році вперше сильно скоротиться кількість нових перекладів зарубіжної літератури – на цей раз через відсутність грошей на купівлю прав в колишньому обсязі у видавців в 2020 році. Повільний процес появи перекладних книг тільки зараз реагує на карантин весни.
6. Масове ввезення книг з Росії, що поновилося,  покаже виробникам України ставлення до них держави. Саме під час кризи, коли взаємні неплатежі і відсутність споживчого попиту вимагає максимального захисту українського книжкового ринку протекціоністськими заходами, ми відкриваємо широко кордон для ввезення продукції з країни-агресора, де підтримка видавців державою досягла піку саме в цей рік.
7. Якщо в 2020 друкарні ще могли частково на себе прийняти проблеми видавців, поліпшивши умови оплати і знизивши ціни, то їх ресурс вже вичерпано і потрібно шукати абсолютно інші методи підтримки книжкового ринку, наприклад, такі, як це зробила Франція – книжкові посилки за 0.01 € для незалежних магазинів і видавців.
8. Багаторазові розмови про бібліотечної реформу не привели поки до її старту, в результаті система зависла на півдорозі до реальної реформи, коли старий господар (держава) вже не має істотних інструментів тиску, а новий (ОТГ) вважає отриману бібліотечну систему зайвим баластом, від якого намагається позбутися.
9. Коли дим підтримок, закупівель, істерик закінчиться, думаю, представники галузей культури, в будь-якому випадку, сформулюють свої вимоги на 2021 по виживанню, які за підтримки МКІП винесуть на громадський суд. І це буде не бенкет під час чуми, а спроба інваліда вижити у важкий час. Друга редакція закону про підтримку креативних індустрій була б до місця при прийнятті бюджету, але знадобиться хоча б відразу навздогін.
10. Громадяни країни, звикнувши до майданних методів вирішення перезрілих проблем, не завжди можуть зрозуміти постійні спроби діячів культури вплинути на державні інститути саме еволюційним шляхом, шляхом переконання, а не примусу. І в цей раз, схоже, все повинно бути саме так.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *