Categories Слова

«Прилетіла ластівочка»: історична розвідка з детективною ноткою

У романі Ірен Роздобудько «Прилетіла ластівочка» йдеться про легендарного українського композитора Миколу Леонтовича, який став відомим на увесь світ завдяки своєму творові «Carol of the Bells» (нам відомий як «Щедрик»).

Актуальність теми не викликає сумнівів, бо на українському книжковому просторі сталася подія – прилетіла ластівочка: з’явився перший і водночас пізнавальний, цікавий роман про українського композитора Миколу Леонтовича. Роман, з одного боку, глибокий, науковий, інформативний. А з іншого боку – це твір, який читається на одному диханні, легкокрилий. Не буде дивним, якщо його перекладуть багатьма мовами (там, де звучить Щедрик, там людей  зацікавить «Прилетіла ластівочка»).

Авторка прагне донести до читача правду про знамениту мелодію, і вона висуває свою версію загадкового вбивства геніального українського композитора.

Ця книжка – художня реконструкція останніх років життя Миколи Леонтовича і обставин його загибелі. Хто його убив і куди він подівся? За що? Що цьому передувало? Що було після цього? Майже до кінця XX століття численні документи про його вбивство були засекречені, а відкриті відомості – суперечливі й спотворені режимом. Правдиві факти, в які інколи складно повірити, і вигадані ситуації й образи, які легко постають перед очима – Ірен Роздобудько обережно і виразно подає тонни опрацьованого матеріалу. Читаючи цікавий текст, було складно уявити, скільки праці стоїть за кожним реченням, адже й сама інколи заглядала в Google, щоб перечитати деякі обставини з життя Миколи Леонтовича.

За сюжетом цього детективного роману, вже в наш час в американському будинку для старих вмирає пацієнт на ім’я Леонтович, який називав себе братом відомого українського композитора, але на сповіді спливають зовсім інші факти. Адже таємниця злочину, який стався в 1921 році, коли «офіційно» за загадкових обставин від рук «петлюрівського» вбивці загинув композитор Леонтович, автор «Щедрика», зберігалася в радянських архівах понад 80 років. Хто насправді вбив українського генія? Роман відкриває завісу в цій загадковій історії, яка, як виявилося, має «більшовицький» слід. При цьому вбивцю так і не знайшли, і років йому зараз повинно бути не так вже й багато… Та це ж справжній детектив! Якби я вела розслідування, то звернула б увагу на всі ці факти! Ви помітили, що постріл пролунав на світанку! Тобто… Тобто вони провели в одній кімнаті цілу ніч. Кат і жертва? Вони говорили? Про що?!

 Роман захопливий, затягує у вир подій і не відпускає до фіналу. Та історичні розвідки з детективною ноткою – далеко не все, що пропонує твір. Книга ставить дуже важливі питання до українців – як історичні, так і особисті, щодо вибору кожною людиною свого шляху. Цей роман про Леонтовича, про Україну, про нас разом і кожного особисто.

А ви запитували себе, зі скількох нот може складатися шедевр? І які, врешті-решт, повні назви мають всім звичні сім нот? Чому саме «до», чому саме «ре» − який там закладено сенс? Усе це тут. І набагато більше. Тут сплелися музика і математика. А скільки ж тут мелодійних, небачених особисто для мене пісень… Знахідка для фольклориста!

Я також читала детективний роман Ірен Роздобудько «Подвійна гра в чотири руки». Хоча детективи були мені не дуже до вподоби, але завдяки І. Роздобудько цей вид пригодницької літератури віднайшов своє місце на моїй книжковій полиці, адже, авторка настільки інтригує, що хочеться читати ще і ще!

Перша ластівочка − перший художній літературний твір про Миколу Леонтовича − вже з нами.

Читайте, цікавтеся, поринайте у світ цієї дивовижної авторки, оскільки їй точно є що сказати своїм читачам!

About the author

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *