Categories Щоденник

Про розділові знаки

Я люблю розділові знаки. За їхній неповторний характер й усталені звички.

Наприклад, кома.
Декотрі коми, за характером, одинаки. Але таких – меншість. Бо більшість ходить парами. Так зручніше відокремлювати різні там звороти та вставні конструкції. Хоча є коми, котрі гуртуються у великі гурти, бо їм так простіше перетворити хаотичний перелік на синонімічний ряд.
Коми люблять губитися. Це – нормальний стан їхньої синатаксичної вдачі. Але є серед них і охочі втручатися туди, куди їх не кликали. Наприклад, у координаційні стосунки між підметом і присудком.

Або ж знак оклику!
Стовідсотковий холерик. Емоційний, безапеляційний!
Захоплюється! Висловлює свої емоції! Радіє! Обурюється!
Схильний до маніпуляцій, популізму.
Але про це скромно мовчить) У душі – великий демагог. Але на практиці – неперевершений оратор!

Знак запитання? Питальний знак?
Ніколи нічого не знає напевно. Сумнівається, вагається, перепитує. Має звичку перекладати усю питальну інтонацію на якийсь із членів речення. І в такий спосіб маніпулює інформацією. Бо як без цього жити?

Тире – таке тире.
Любитель пауз. Протиставлень. Зіставлень. До речень підходить зважено. Кого даремно кому даремно протиставляти не буде. Але завжди допоможе порозумітися підмету з присудком. Або частинам безсполучникового речення, які хочуть існувати кожен окремо, але при тому – під дахом одного речення.

Двокрапка.
Любителька роз’яснень: тому що, оскільки, бо, а саме.
Любителька узагальнень. Ба – більше: її місія – скласти компанію узагальнюючому слову.
Любителька поговорити: жодній прямій мові без неї не обійтися. Хоча тут доводиться ділити славу з лапкАми, комами й тире.

Крапка.
Пані надійна й однозначна. Любить завершеність. Інтонаційну й змістову. З нею не посперечаєшся. Тут без коментарів. І крапка.
Крапка.

About the author

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *