Categories СлайдерЩоденник

Підсумки року 2018. Частина 3.

Третя публікація по проблемах галузі.
Держзамовлення та збут.
Традиційно мене після цієї публікації звинуватять у бажанні сісти на коліна платникам податків і «пиляти бюджет».
Тим не менше хочу, щоб читачи зрозуміли декілька речей, які є головними у наших європейських колег.
1. В розвинутих європейських країнах доля замовлень бюджетів різних рівнів від загальної кількості виданих книг складає 25-33%, в Україні. 1-2%, в найвдаліші роки – 3%. Без підручників для шкіл. І це – від 4-6 книг на душу населення, а не до 1 книги на рік.
2. В публічних бібліотеках найдорожче – це приміщення та полиці, інформаційні системи, але не книжки! Після 10-12 років життя в бібліотеці книги потрібно замінити, якщо вони фізично зношені(зачитані), або морально застаріли(якщо їх не питають). В наших областях доля нових надходжень книг в сумарних бюджетах бібліотек складає до 2%, все інше – зарплатня, утримання приміщень, опалення, ремонти.
3. Кількість книгарень на 100.000 населення в Європі – один з найважливіших соціальних нормативів. Ми відстаємо в 14-16 разів. Не всі, але більшість європейських держав мають систему дотацій(а не пільг) на оренду приміщень під книгарні. Головна частина затрат книгарні – оренда приміщення.
4. Єдина ціна на книги – це і варіант боротьби з корупцією в держзакупівлях різних рівнів і можливість підтримки книгарень, які в такому випадку стануть конкурентноздатними по постачанню для місцевих бібліотек.
5. Державні Електронні бібліотеки – один з варіантів замінити піратські сайти на законні, які відраховують видавцям гроші раз на рік, згідно їх долі в прочитанні текстів з таких сайтів
Тепер про наші реалії. Зростання інтернет-торгівлі за рахунок традиційного рітейлу в цьому році відбулось здебільшого за рахунок не системного зростання бізнесу професійних гравців, а збільшення сайтів з контрабандою та контрафактом. При нормальному регулюванні бізнесу зміни відбудуться в зворотньому напрямку.
Важливішою тенденцією останніх трьох років є зростання продажів книг європейськими мовами, не тільки для експатів, а, в першу чергу, для українців, які ментально стали європейцями.
І останнє. Умовно безкоштовні механізми впливу на книжковий ринок державою вичерпані. Потрібні революційні, а не еволюційні зміни. Про це мова – завтра.

Підсумки року 2018. Частина 1.

Підсумки року 2018. Частина 2.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *