Categories Щоденник

10 підсумків BookForum у Львові-2019

1. Почнемо з того, на чому я закінчив рік тому. Дослівно. Ми, як і раніше, не цікаві для зарубіжних колег. Всі українські виставки залишаються внутрішньою справою України. Наявність стендів національних інституцій, що підтримують переклади, зарубіжних гаманців – лише підкреслює дефіцит кольору в пейзажі.
2. Все може змінитися за умови збігу двох трендів – реальну боротьбу з електронним піратством і програмою перекладів українських авторів на мови світу. Тільки цей фактор може перетворити Україну з слабкого нетто-покупця прав на активного покупця і невеликого продавця.
3. Загальний обсяг роздрібних продажів на форумі за консенсусною оцінкою учасників ринку залишився + – на рівні минулого року в гривнях, трохи впав в примірниках, з огляду на інфляцію в галузі близько 10%, зростання продажів у Фоліо близько 15% вважаю великим успіхом і результатом виходу до форуму ряду складних і успішних знакових книг – «1-ша Українська практична кухня» Ольги Франко з коментарями Маріанни Душар, двох книжок Сергія Плохія «Чорнобиль» та «Загублене царство. Історія «Русского мира» з 1470 року і до сьогодення», другого видання «Львівської кухні» Ігоря Лильо та ін.
4. Загальний відносний успіх видавництва Фоліо, як не дивно, в тому числі пов’язаний з відсутністю книг Видавництва в інтернет-магазині Книгарня Є. Чому? Приблизно за три тижні до БукФорума, на інтернет-ринку паперових книг почалася жорстка боротьба за переділ ринку. 30% -ні знижки Книгарні Є змусили інших учасників електронного ринку вступити у війну знижок, що не збільшив обсяг продажів, але дезорієнтував активного покупця надовго. Тепер, приходячи в офлайнові магазини, він чекає акційних пропозицій. Крім удару по роздробі, наслідки якого стануть помітні ближче до грудня (якщо не буде нового знижок протистояння), ця ситуація, звичайно, позначилася і на покупцях Форуму, які прямо біля стендів демонстрували видавцям з телефонів ціни на їх книги в мережі і домагалися знижок.
5. Успішний четвертий день Форуму (субота) сильно покращив настрій учасникам, завдяки гарній погоді та великій кількості приїжджих. Однак варто звернути увагу на одну з проблем, важливих для того, щоб на них звернути увагу організаторів Форуму – в місті, де багато якісних книжкових магазинів, вже не можна брати гроші за вхідний квиток на виставку, враховуючи, що видавці платять чималу ціну за стенди. Саме це питання стало предметом дискусії моїх колег.
6. Кілька сот презентацій, круглих столів, авторських зустрічей під час Форуму в рамках Букфеста пройшли в десятці різних локацій в Центрі Львова. Безумовно, це призвело до того, що в ці дні все місто жив Форумом. Відсутність Палацу Потоцьких серед місце проведення заходів пройшло непомітним, це привід задуматися тим, хто відмовив Форуму в оренді для заходів. Однак значна частина соціально активних львів’ян обрали похід по безкоштовним заходам замість платного входу в Палац Мистецтв і не зробили тих стихійних покупок, які чекали видавці.
7. Серед знакових гостей Форуму (Яніна Соколова, Сергій Плохій, Олег Сенцов, Арундаті Рой, Януш Вишневський) не було жодного, за книгами якого з автографом стояли б тисячні черги. Вважаю, що це результат відсутності масованої реклами Форуму в електронних ЗМІ країни. Проблема стара і стосується загального байдужості рейтингових ЗМІ до книг.
8. Щорічно піднімаю питання – Букфорум сильно переріс приміщення Палацу Мистецтв у Львові, відсутність в центрі міста локації, яка закрила б на одній території проблему організації стендів, торгівлі, авторських зустрічей і презентацій здатна дати нову якість, яке в позитивному сенсі підірве галузь, давши поштовх до пошуку нових смислів і тим для книг.
9. Фоліо спільно з видавництвом і друкарнею Артек представило новий формат – книги на картках з кьюаркодамі, що дають можливість завантажувати книгу в один клік по ціні 25 грн на телефон або планшет. Вважаю, що найближчим часом на ринку відбудеться лавиноподібне зростання нових електронних форматів і технологій, які зможуть трохи потіснити піратів навіть без участі держави в боротьбі.
10. І дві теми, які обговорювалися активно видавцями на Форумі – необхідність перезавантаження системи державного і місцевих замовлень на книги для бібліотек – за єдиними видавничими цінами з єдиного каталогу з прямими продажами за видавничими лотам через Прозоро і без посередників. І необхідність інвентаризації даних про книжкову роздробі в країні для максимально повного уявлення своєї продукції по всіх регіонах при сьогоднішніх малих тиражах.

Фото з сайту https://bookforum.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *