Categories Обличчя

Піднятися понад усіма

Хтось нумерує нові моделі iPhone. А він скромно і зі смаком нумерував моделі своїх літаків. Упродовж 1908 – 1912 побудував у Києві шість моделей. Причому іспит на звання пілота складав 1911 року саме на своєму літаку С-5.
Утім, йому, певно, було сумно літати самому, тож швиденько сконструював С-6, на якому 29 грудня 1911 встановив світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами на борту. Вони летіли із космічною на ті часи швидкістю 111 км/год. Світ затамував подих. І шкода, що в ті часи не існувало on-line трансляції: таке видовище зібрало би переглядів не менше, ніж запуск Falcon.
Перший гелікоптер він також побудував у Києві.
Але запанентував його вже 27 червня 1931 року в далекій Америці.
Бо Україні тоді було не до гелікоптерів: молода радянська республіка активно розбудовувала світове панування пролетаріату, фабрики, заводи, колгоспи, носила туди-сюди свою столицю і відчайдушно полювала на націоналістів, буржуазних націоналістів, буржуазію, інтелігенцію, як у сьомому, так і в другому коліні, та інший несвідомий кагал, здатний ставити палиці в колеса розвитку й прогресу радянської держави.
Він насправді жодних палиць у жодні колеса не ставив. Він тим просто не переймався: у нього були свої клопоти.
Випусник Київського політехнічого інституту і студент Празької технічної школи більше оіпкувався тим, як втілити в життя мрії Леонардо да Вінчі: підняти людину в небо.
Після успішної лінійки крихітних “С”, саме під його керівництвом були побудовані перші у світі багатомоторні літаки.
А тоді – все, як у всіх, хто щось знав, умів і мав, що втрачати: революція і її закономірний наслідок – еміграція. Спочатку Париж, тоді, у 1919 році, Америка. У це важко повірити, але іменитий й досвідчений авіаконстуктор до 1923 року жив із уроків пілотування та випадкових лекцій у школах.
1923 року йому нарешті вдалося заснувати авіаційну фірму «Sikorsky Aircraft», і до 1939 він збудував понад десять типів різних літаків, які принесли США світовий авіапрестиж та рекорди.
Але США – країна патентів. Тож 27 червня 1931 року він запатентував гелікоптер. І відтоді присвятив гелікоптекарам свій час і розум. Придумав, як будувати турбінні гелікоптери і гелікоптери-амфібії. Він не просто їх придумував і будував, він сам на них літав. Його літальні апарати вважалися настільки надійними, що Збройні сили США 1941 року взяли модель “S” на озброєння.

Можна безкінечно довго перераховувати його рекорди й здобутки – і кожне із досягнень вражає.
Але насправді історія уродженого киянина Ігоря Сікорського – це історія про те, як жовтневий переврот відкинув на десятиліття в розвитку одну країну і вивів на вершину технічного прогресу іншу.
Бо, звісно, державою може керувати навіть кухарка. А ось будувати літаки й гелікоптери – лише обрані.

About the author

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *