Categories Щоденник

Захалявна книжечка учасника радіодиктанту. Частина третя

Чим не є #радіодиктант

1.Радіодиктант не є справою примусовою чи обов’язковою. Навіть якщо пише вся школа чи вся родина. Інколи ж буває так, що всі святкують Новий Рік, Різдво чи день народження двоюрідної тітки дідового дядька, а вам не святкується. Так і тут: писати чи не писати – особисте рішення кожного.

2. Радіодиктант не є перевіркою грамотності. Ні своєї, ні чужої. Тому не варто на його статистиці будувати алгоритми з розрахунку грамотності нації. Чи ставити оцінки в шкільний журнал. Хоча б тому, що радіодиктант створений для єднання, а не для залякування орфографією і пунктуацією.

3. Радіодиктант не є причиною для плачів і голосінь про долю нації та її мови. Так, радіодиктант – чудовий привід ще раз згадати про Валуєвський циркуляр, Емський указ і навіть про той прикрий факт, що громадський законопроект про державну мову 5670-д ще й досі розглянутий лише у першому читанні, а Україна як-не-як вже третє десятиліття незалежна, і якось зовсім невдобно жити із Законом про мову в Український РСР ще 1989 року народження.
Радіодиктант – це не просто привід згадати це все, але ще й нагадати про це все тому, хто робить вигляд, що забув. Або що нічого не відбувалося й не відбувається.
Привід згадати, але не голосити. Не причитати. Не рвати на грудях з горя вишиванку. Не спалювати привселюдно ще радянський одинадцятитомний тлумачний словник (бо український двадцятитомний, оновлений, так поки що й не вийшов), щоб притрусити його попелом невтішну свою голову.
Радіодиктант – це привід щось змінити у собі. У своєму ставленні до мови.
Це такий маленький і дуже простий вчинок. Сісти і написати разом із усіма коротенький текст. Незалежно від того, як добре знаєш мову. І не для того, щоб тебе оцінили.
Написати для себе передовсім. І вже потім – в ім’я єднання нації. Хоча друге – теж вкрай важливе.

4. Радіодиктант – це не день мовного офіціозу і пафосних промов. Це – дуже особисте й навіть особистісне мовне свято. Для кожного, хто вірить у силу слова. І в те, що українська мова не просто звучить красиво. А звучить голосно. Переконливо. І на весь світ.

#пишеморазом
9.11.2018 об 11.00
До зустрічі в ефірі

Фото Yuriy Priyatselyuk з ФБ-сторінки Радіодиктант національної єдності

About the author

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *