Categories Слова

Про сленг

1. Сленг є в кожній мові. І він їй потрібен. Бо мова без сленгу, як земля без добрива. Ніби грунт є, а врожаїв – немає.

2. Сленг – це діалект. Соціальний. Тобто спосіб спілкування представників певної групи, які прагнуть говорити так, щоб у міжособистісному спілкуванні було швидко й зрозуміло, а іншим при тому – незрозуміло. Саме тому сленг- це ще й спосіб натякнути, до якої спільноти ти належиш. Або вдаєш, що належиш.

3. Не сленгом єдиним тішиться мовець. До його послуг – територіальні діалекти, просторіччя, суржик, арго, вульгарзими й ще чимало інструментів, які дозволяють передати увесь спектр можливих і неможливих емоцій. Інша річ – що не все це передавати варто. Особливо – вголос.

4. Англійській мові змиритися зі своїм сленгом простіше, ніж українській – зі своїм. Бо в англійській мові він преважно англійський з походження, а в українській частенько сягає корінням мови англійської чи російської. Саме тому упорядникам Оксфордського словника легше зжитися з тамтешнім сленгом, ніж Українського тлумачного – дати лад з нашим.

5. Сленг і жаргон – це практично одне й те ж. Утім, не бракує мовознавців, готових ломити списи й категорично розмежовувати ці поняття. На практиці ж переконливо розмежувати їх виходить дуже рідко. Та чи й треба? Хоча, якщо ви пишете (написали) про це дисертацію, тоді – треба)

6. Сленг можна схвалювати, можна засуджувати, але треба віддати йому належне: він був, є і лишатиметься частиною нашого сьогодення й найпростішим способом розповісти про те, хто ми, з ким спілкуємося, яку освіту маємо, ким працюємо, що читаємо, чим дихаємо. До того ж, розповісти подеколи не навмисно, а мимоволі.

7. Мова літературна – це лише вершина величезного мовного айсберга, і щоб виміряти її розміри й розмахи, доводиться час від часу пірнати дуже глибоко. Дехто, щоправда, пірнає – і не повертається на поверхню. А дехто – не пірнає взагалі, але доводить, що айсберг вершиною й вичерпується. Тож крайнощі – зло. Краще триматися середини.

8. Сленг вартий того, щоб про нього говорили. Тим паче, щоб про нього сперечалися.

9. Українська мова – це не лише сленг, арго, просторіччя, суржик тощо. Українська мова – це не лише правопис і словники. Українська мова – це не лише підготовка до ЗНО.
Українська мова – це світогляд. Кожного з нас.

P.S. Це був конспект сьогоднішнього ефіру на радіо Голос Столиці, раптом вам цікаво.

About the author

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *