Categories Щоденник

Про мову

Ніщо мене так не бентежить, як бентежні душі охочих покопирсатися в чужих помилках. Причому копирсання відбувається без заглядання у словник або Український правопис. То я вам допоможу. І розкажу, як без знання норм української мови швидко й ефективно організувати мовний …(я не вживаю лайливих слів, але там саме те слово, про яке ви подумали)

1. Напишіть Хемінгуей. Або Гіларі Клінтон. Чи Хіларі. Затяті любителі “гекання-хекання” у своїй активній масі навіть не в курсі про існування задньоязикових і фарингального приголосних. І про особливості передачі різних там проривних чи придихових на письмі навіть не чули. Але це не зупиняє їх від палкого бажання битися за улюблену версію написання прізвища одного Нобелівського лауреата не на життя, а на смерть. І як нам пощастило з американським президентом: Дональд від Г/Хіларі пишеться таки простіше.

2. Провідміняйте авти. І
Чи покатайтеся на метрі. Тим самим зведіть на прю (на прі?) шанувальників відмінювання і невідмінювання поки що невідмінюваних іменників. Можете запитати у них про ситро і пальто. Але вони будуть не в темі. Ось побачите. Не зупиняйтеся, доводьте усіх до шаленства таксом, кіном, шасьом (чи таки шасями?). На десерт залиште лате. Чи запийте усе латом.

3. Виправіть Євгенія на Євгена. Або Христину на Крістіну. Неважливо, кого на кого правитимете. Бо на імена охочі побитися злітаються, як мухи на мед. Ще є Нікіта, Кіріл і Філіп. Хоча тут будьте обережні: батьки Нікіти, Кіріла і Філіпа можуть за словом у кишеню не полізти. І поскаржитися на Вас самому Цукербергу. Мовляв, Микита, Кирило і Пилип – образа гідності. Чи якось так.

4. Напишіть оперета через одне “т”. Або піца через одне “ц”. Чекайте на апологетів мови-першоджерела, готових за дві “цц” віддати з неї увесь сир, бо вона ж pizza. Голландія, Андорра і Марокко – з подвоєнням, якщо що. Але, побачите, правила нікого не зацікавлять. Головне – принцип.

5. Натякніть, що неймінг – це називання. А булінг – цькування. Готуйтеся відбиватися від звинувачень у безпідставному звуженні значення неймінгу до називання, булінгу – до цькування. Не дивуйтеся, що невміння відрізнити варваризми від неологізмів нікого не зупинить у бажанні затято доводити своє. Чим більше незрозумілих слів – тим краще. Лишайтеся в тренді.

6. Виправте пояса на поясу. Акта на акту. Екіпажа на екіпажу. Чи навпаки. Цього вже правила точно ніхто не знає. Бо ті, хто знає, перебувають на іншому рівні. Рівні, на якому привселюдно копирсатися у чужих помилках стає непристойним.

Да пребуде з вами Український правопис. І орфографічний словник вам у поміч.

About the author

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *